Rezultatele concursului "Colind de Craciun", editia a VII-a

Concursul „Colind de Crăciun” a fost organizat cu scopul promovării tradițiilor bucovinene, evitând fenomenul de marginalizare a copiilor aflaţi în dificultate.

poza
Rezultatele concursului "Colind de Craciun", editia a VII-a
Asociaţia de ajutorare a copiilor şi tinerilor dotaţi, talentaţi şi din sistemul de protecţie a copilului aflat în dificultate „EUROACTIV” Suceava, Asociaţia Societatea pentru Egalitate de Gen SEG Suceava, şi Asociaţia Alecs Group Suceava, în parteneriat cu Palatul Copiilor Suceava, Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului – Suceava, Asociatía ”Plai Străbun”, Asociația Unităților de Cult Ortodoxe Proprietare de Păduri din Protopopiatele Suceava și Rădăuți şi Shopping City – Suceava au organizat, împreună, cea de-a 7-a ediție a Concursului județean „Colind de Crăciun”, Evenimentul s-a realizat în asociere cu Consiliul Județean Suceava, Municipiul Suceava și Consiliul Local Suceava si au participat 1357 de copii din 81 de unităţi şcolare şi 4 Centre de asistență socială din județul Suceava.

Concursul „Colind de Crăciun” a fost organizat cu scopul promovării tradițiilor bucovinene, evitând fenomenul de marginalizare a copiilor aflaţi în dificultate.

Prezentatoarea evenimentului a fost Mihaela Zâna Bârsan.

Școli participante: 81 de unități școlare + 4 centre de asistență socială = 1357 elevi;

- 31 unități școlare au participat pentru secțiunea: învățământ primar;

- 36 unități școlare au participat pentru secțiunea: învățământ gimnazial;

- 13 unități școlare au participat pentru secțiunea: învățământ liceal.

Invitatul special al evenimentului a fost interpreta de muzică populară Angelica Flutur care a evoluat pe scena, incantand publicul spectator, cu doua programe de cantece populare si colinde: unul in deschidere si unul spre finalul concursului.

În deschiderea evenimentului au evoluat si elevii Ansamblului Kolomeika din Siret, coordonați de doamna prof. Zirca Ianoș de la Siret și prescolarii din Grupa mare ”Iepurașii” de la Grădinița cu Program Prelungit Așchiuță Suceava, coordonati de prof. Safta Daraba si Alina Sadoveac.

Ca la orice concurs, a fost un juriu compus din 7 membri:
- doamna inspector şc. Loredana Ceică de la Inspectoratul Şcolar și Preşedinta juriului.
- doamna prof. Narcisa Daniela Ştefănescu – Coordonator Asociaţiei „EUROACTIV” - Suceava;
- doamna ec. Viorica Luminiţa Banc – preşedinta Asociaţia „Societatea pentru Egalitate de Gen”
- doamna jurist: Margareta Isăilă – Director la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Suceava;
- doamna Iulia Buraciuc- Colegiul Național de Arte „Ciprian Porumbescu” Suceava;
- doamna Cojan Viorica- Colegiul Național de Arte „Ciprian Porumbescu” Suceava;
- doamna Hâncean Raluca- Liceul Tehnologic „Oltea Doamnă” Dolhasca

Concursul a continuat cu derularea probei de voce, unde fiecare grup a interpretat colinde într-un interval de timp de maxim 5 minute, pe 3 secțiuni: invatamant primar, gimnaziu și liceu.

După finalizarea probei de voce, juriul a deliberat clasamentul final pe 4 secţiuni.

In timp ce juriul delibera clasamentul final, elevii grupului de la Şcoala „Mihai Halunga” din Hănţeşti au bucurat ochii trecătorilor cu jocul căiuţilor, coordonaţi de domnul învăţător: Pînzaru Dumitru și domnul prof. Sergiu Asăvoaie – directorul Școlii din Hănțești. Momentele plăcute ale concursului au fost dansurile căiuţilor de la Şcoala gimnazială din Hănţeşti.

Clasamentul final al concursului a fost prezentat de: doamna prof. Loredana-Mihaela Ceică de la Inspectoratul Şcolar care a fost şi Preşedinta juriului, ce a înmânat şi diplomele finaliştilor, acestea fiind:

Centre de Asistență Socială: Mado Suceava a asigurat meniuri pentru toți copiii din centre.

Locul I: Centrul de Plasament “Sf. Gheorghe” Dolhasca – primar;

Servicii Multifucționale pentru copilul aflat în dificultate Gura-Humorului – liceu;

Locul II: Servicii Multifuncționale pentru copilul aflat în dificultate Fălticeni

Centrul de Plasament “Mihail și Gavril” Solca – primar

Locul III: Centrul de Plasament “Mihail și Gavril” Solca – gimnaziu.

Învățământ Primar

Locul I: Tapar Andreea, Școala “Dimitrie Cantemir” Rădăuți, Școala Gimnazială Pîrteștii de Sus, Școala Primară Vășcăuți - Mușenița, Școala Gimnazială nr. 4 Suceava, Școala “Al. I. Cuza” Fălticeni;

Locul II: Școala Gimnazială “Iorgu G. Toma” Vama, Școala Gimnazială “Miron Costin” Suceava, Școala Gimnazială Brădățel Horodniceni, Școala Gimnazială Nr. 3 Suceava, Colegiul Național “Mihai Eminescu” Suceava;

Locul III: Școala Gimnazială “Ion Șuhane” Frumosu, Școala Gimnazială Satu Mare, Școala Gimnazială Verești, Școala Gimnazială Nr. 1 Suceava, Școala Gimnazială Nr. 10 Suceava;

Mențiune: Școala Gimnazială “Bogdan Vodă” Câmpulung Modovenesc, Școala Profesională Specială Câmpulung Modovenesc, Școala Gimnazială “Iulian Vesper” Horodnic de Sus, Școala Gimnazială Calafindești, Școala Gimnazială Ciprian Porumbescu, Școala Gimnazială Mihăești.

Învățănânt Gimnazial

Locul I: Școala Gimnazială Todirești, Școala Primară Calafindești, Școala Gimnazială Ioan Ciurea Fălticeni, Școala Gimnazială ” Ioan Ciurea” Fălticeni, Școala Gimnazială ”Mihai Halunga” Hânțești, Flocea Emilia de la Palatul Copiilor, Ciornei Ana Maria de la Palatul Copiilor, Popovici Darius de la Palatul copiilor;

Locul II: Școala Gimnazială Pleșești, Școala Gimnazială Bogdănești, Școala Gimnazială Bunești, Școala Gimnazială Păltinoasa, Școala Gimnazială Vama, Școala Gimnazială “Mihai Eminescu” Suceava, Colegiul de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava;

Locul III: Școala Gimnazială “Mihail Sadoveanu” Fălticeni, Școala Gimnazială Capu Codrului, Școala Gimnazială Brodina, Școala Gimnazială Bilca, Școala Gimnazială Fântâna Mare, Școala Gimnazială ”Miron Costin” - Suceava

Mențiune: Școala Gimnazială Breaza, Școala Gimnazială Fundu Moldovei, Școala Gimnazială Vatra Moldoviței, Școala Gimnazială Baineț, Școala Gimnazială Zamostea, Școala Gimnazială Bălăceana, Școala Gimnazială Drăgoiești, Școala Gimnazială Nr. 10 Suceava

Învățământ Liceal

Locul I: Colegiul de Artă ”Ciprian Porumbescu” Suceava, Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară Suceava, Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava, Liceul Tehnologic ”Oltea Doamnă” Dolhasca;

Locul II: Liceul Tehnologic ”Ion Nistor”, Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară – școala profesională, Colegiul Național ”Nicu Gane” Fălticeni;

Locul III: Colegiul Național ”Spiru Haret” Suceava, Colegiul Național ”Dragoș Vodă” Câmpulung Moldovenesc, Școala profesională specială Câmpulung Moldovenesc.


11:08
marti, 12 decembrie 2017

Taguri

Autor
S.M
Gazduit de Administrare Servere